משכנתא הפוכה

בתחום הצרכנות, אחד הדברים המצוינים עבור לקוחות, זו התחרות שבין החנויות המקבילות. המלחמה על משיכת לקוחות גורמת לירידת מחירים, הטבות ובקיצור, היא גורמת רק לדברים טובים.

משכנתא הפוכה היא משכנתא ייחודית במה שהיא מאפשרת לגיל הזהב מבחינה כספית. אך, אין תחרות בתחום, רק מקומות בודדים מאפשרים לבצע משכנתא הפוכה ועל כן היא משכנתא יקרה מאוד ולא משתלמת במיוחד.

מהי משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה ניתנת לבני גיל 60 ומעלה, על ידי שיעבוד נכס קיים לגופים המאפשרים זאת (כיום רק מחברות הביטוח כלל וטריא ובנק הפועלים). היא ניתנת בהסכמת בן הזוג וכל היורשים.

מדוע קשורים היורשים לעיסוקם האישי של הוריהם?

היורשים קשורים בקשר ישיר למשכנתא הזו בגלל צורת ההחזר השונה בתכלית מן המשכנתא המוכרת לנו. מהי צורת ההחזר של משכנתא הפוכה? משכנתא הפוכה מחזירים אחרי ה 120 שנה, היורשים מוכרים את הבית ומחזירים לגוף המלווה את החלק המגיע לו, את הקרן ואת הריביות. הריביות נצברות מרגע קבלת ההלוואה, עד לתאריך הפירעון הלא ידוע. 

אם בני הזוג מוכרים את הבית לאחר מספר שנים מזמן קבלת המשכנתא, לא תהיה להם אפשרות לגרור את המשכנתא. אלא, הם יהיו חייבים לפרוע את ההלוואה.

לכן, משכנתא הפוכה מאושרת רק על ידי הסכמתם המלאה של היורשים. כי אם עד היום הם ידעו שיש להם ירושה עתידית ובנו תוכניות וחלמו חלומות על חשבון הירושה, כדי למנוע מקרים של התחייבויות ללא כיסוי היורשים, הגוף המלווה מחייב את הלווים לערב את ילדיהם לחתום על המשכנתא.

כמה אחוזי מימון ניתן לקבל במשכנתא הפוכה?

במשכנתא הפוכה אחוזי המימון שונים משאר סוגי המשכנתאות. אפשר לקבל בין 15% ל 50% אחוזי מימון.

מה גובה הריביות במשכנתא הפוכה?

הריביות במשכנתא זו הן יקרות מאוד והן עומדות על בין 5% ל 6%, מחוסר בתחרות כפי שהסברנו כאן.

אבל ישנן עוד כמה סיבות ליוקר הריביות: 

  • רמת סיכון גבוהה- פירעון ההלוואה כולל את הקרן ואת כל הריביות שהצטברו על כל התקופה שעברה מתחילת חיי ההלוואה. אם הלווה יאריך ימים, לצורך הדוגמא, ההלוואה יכולה להימשך גם על פני 50 שנים ארוכות מאוד. על חוסר הוודאות הזה דורש הגוף המלווה ריביות גבוהות.

 

  • עצם היות המשכנתא ההפוכה שירות מיוחד, לפנים משורת הדין, עבור הלקוחות, היא מתייקרת אוטומטית. שימו לב שבלי קשר למשכנתא הפוכה, "הלוואה לכל מטרה" תמיד יקרה יותר מכל הלוואה המיועדת לצרכים מיוחדים אחרים.

מהם התנאים לקבלת משכנתא הפוכה?

  • חתימת כל המסמכים צריכה להיעשות בהסכמתם של הלווים מתוך ערנות וצלילות הדעת.
  • המשכנתא ניתנת מסכום מינימלי של 50,000 שקלים ולא פחות.
  • רק דירת מגורים יכולה לשמש כמשכון למשכנתא הפוכה (ולא משרד או כל נכס מסחרי אחר).
  • כל דיירי הבית צריכים להיות חתומים על שיעבוד הדירה.
  • דירה ששוויה פחות מ 700,000 שקלים לא תיחשב כביטחון מספק עבור משכנתא הפוכה.
  • נסח הטאבו של הדירה צריך להיות נקי מכל הערת אזהרה.

מהן העלויות ההכרחיות המתווספות למשכנתא כזו?

אם אתם מתעניינים במשכנתא הפוכה, חייב להיות שכבר עברתם את הסרט של ביטוחים, עורך דין, עמלת פתיחת תיק, דמי ניהול, עורך דין ושמאות לדירה…

זכרו כי לא תדלגו גם עכשיו על אף אחד מן השלבים, היערכו בהקדם!

מהן הסיבות ללקיחת משכנתא הפוכה?

-טיפול רפואי שאינו נכלל בסל הבריאות.

-שיפוץ הבית, אם אתם עונים על קבוצת היעד של משכנתא הפוכה, וודאי תרצו לרוות נחת מהמשפחה שרק הולכת וגדלה. במסגרת משכנתא זו תוכלו לקבל הלוואה מכובדת לשיפוץ הבית.

-עזרה לילדים, יש לכם ילד שמתקשה ברכישת דירה חדשה? תוכלו לשעבד את ביתכם, לתת לו כמה מאות אלפי שקלים שיהוו עבורו כהון עצמי, ואילו אתם תוכלו להישאר להתגורר בביתכם כרגיל. במקרה כזה סכום ההלוואה +הריביות יוחזר לגוף המלווה על ידי היורש בבוא היום…

-הכנסה לא מספקת, אם אתם פנסיונרים החיים על ביטוח לאומי, ודאי לא תצטרכו הסברים על כך… תוכלו לשעבד את ביתכם לגוף הפיננסי ולקבל ממנו מזומנים בפעימות חודשיות. צורת ההחזר תהיה שווה לצורת ההחזר שבהלוואה אחת גדולה.

לסיכום:

משכנתא הפוכה, עם כל זה שהיא נחשבת למשכנתא לא משתלמת במיוחד, היא יכולה לעזור מאוד בעת הצורך.

אנו בחברת המפתח למשכנתאות מאמינים כי גם לאוכלוסיה המתבגרת יש את הזכות לחיות ברוגע ולממש כל שאיפה באשר היא. פנו ליועצי המשכנתאות שלנו. יחד תגיעו לתכנון מושלם של העתיד. כי גם לכם מגיע.   

לשיחה עם מומחה צרו קשר 

חדשות משכנתא

יצירת קשר מהירה

פניה מהירה: